Навчально-ознайомчий візит «Соціальне підприємство для інклюзивного розвитку із фокусом на жінок»

 28618848 10156029342648950 2978347901083925175 o

З 4 до 10 березня 2018 року голова Ради Асоціації "Відкриті серця" - Демко Світлана Василівна прийняла участь у робочій поїздзі до Польщі, яка передбачала обмін досвідом у сфері розвитку соціального підприємництва та жіночого бізнесу в рамках реалізації Проекту ПРОМІС у партнерстві з польським Фондом міжнародної солідарності та за підтримки Уряду Канади.

Навчально-ознайомчий візит «Соціальне підприємство для інклюзивного розвитку із фокусом на жінок» розпочався у м. Гданськ. Представники органів місцевого самоврядування, НУО, бізнес асоціацій та малого і середнього бізнесу з пілотних міст Проекту #ПРОМІС ознайомилися з найкращим місцевим досвідом соціального та жіночого підприємництва, їх впливом на місцевий економічний розвиток: зокрема, з діяльністю Соціального кооперативу DALBA, Центру соціальної інтеграції, Гданським фондом підприємництва, Інкубатором Starter #inkubatorstarterта соціальним готелем SoStay #sostayhotel.

Місто з тисячолітньою історією багате на інклюзивні ініціативи у підприємництві. Наприклад, соціальний кооператив DALBA започаткував соціальне підприємництво - першу броварню у Польщі та 6-ту у світі, де 90% працівників – це люди з інвалідністю. Також вони відкрили Паб, де працюють особи з психічними розладами.
Мешканці міста, де зародився профспілковий рух «Солідарність», є досить солідарними з соціальними підприємницькими ініціативами. Про високий рівень толерантності жителів Гданська до іншості зазначив і Lev Zakharchyshyn, Консул України у Гданську.
Слід відмітити співпрацю місцевої влади з громадським сектором та підтримку соціальної економіки в регіоні.

Учасники з різних міст України ознайомилися з діяльністю Академічного Бізнес-Інкубатору Гданська, діяльність якого орієнтована на молодих людей, що хочуть розпочати власну справу ще будучи студентами. До речі, тут студенти-підприємці мають податкові пільги: не сплачують соціальних податків і платять податок на прибуток 14,4% замість 17%. Ознайомилися з Сопотською моделлю соціальної економіки, що сприяє соціальній адаптації бездомних та безробітних осіб через їх залучення до соціального підприємництва. Сьогодні у Сопоті лише 2% безробітних, а було майже 5%. 

Агенція розвитку Помор‘я, яка є найбільшою в регіоні, в рамках ініціативи «Інвестуй в Помор’я!» з 2011р. реалізувала 77 інвестицій, завдяки чому з’явилося 12 тис. нових робочих місць.
Цікавим є досвід діяльності Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot – Асоціації 57 органів місцевого самоврядування, спрямованої на зміцнення співпраці та гармонійного розвитку всього району метрополії навколо Гданську, зокрема налагодження співпраці суб’єктів соціальної економіки та органів місцевого самоврядування. Бюджетні кошти направляються не на соціальну допомогу, а надаються тим, хто створює робочі місця (соціальним підприємствам). Тут близько 60% всіх державних закупівель здійснюються через соціальні замовлення.

Делегація від Проекту #ПРОМІС відвідала міську раду Косцежини та дізналася про співпрацю місцевого самоврядування, бізнесу та громадського сектору для вирішення соціальних проблем, а також про проекти, реалізовані за підтримки фондів ЄС. Місто Косцежини з населенням 23 тис. осіб з 2004р. реалізувало соціальні проекти на суму 204 млн. злотих, серед яких 132,7 млн. злотих – це зовнішнє фінансування з ЄС. Сьогодні місто робить акцент на ревіталізацію депресивних районів, діє бюджет громадських ініціатив, з 2015р. міський транспорт - безкоштовний.

Про підтримку МСП з боку місцевої влади та ЄС  дізналися з презентації Поморського інкубатору підприємництва в Косцежині та Кашубського фонду підтримки підприємництва.
Були вражені діяльністю Фонду «Спільнота Бурого Ведмедя», який допомагає інтеграції осіб з інвалідністю. Більше 50«Ведмедиків» (так Пан Куба, місцевий священик і голова Спільноти, називає Підопічних Фонду) працюють на великому господарстві, забезпечуючи себе найбільш необхідним, мають 30 корів і виготовляють сир в сироварні, займають призові місця у національних конкурсах з конярства та виставках собак, виготовляють сувеніри та мають свою крамницю. Нещодавно спільними зусиллями для підопічних побудували будинок для проживання. Велику допомогу Ведмедикам надають місцеві фермери, друзі, сусіди та просто небайдужі люди.
У м. Картузи діє соціальний кооператив «Позитивка», який в 2012р. заснувала 19-річна молодь. Місту з 15-ма тисячами мешканців таке підприємство надає послуги з опіки над дітьми, неформальної освіти дітей, молоді та сеньорів, кейтерінгу, організації заходів та розваг, забезпечує діяльність дитячого клубу.
Ще про один цікавий приклад соціального підприємництва розповіла засновниця Гражина Скорупко. Соціальний кооператив «50+» був створений 5 безробітними жінками з інвалідністю, гасло яких - «Немає неможливих речей!». Сьогодні кооператив надає послуги з прибирання, готування та опіки над престарілими.
Як у Польщі можна збудувати власне помешкання без кредитоспроможності  дізналися від заасновника житлового Кооперативу Померанія - Романа Почковського.
Впевнені, що отриманні під час візиту досвід та знання, допоможуть учасникам здійснити певні кроки для розвитку соціального підприємництва в своїх містах.

Дякуємо за чудово організований візит нашим координаторам Nedim Useinov та Dagmara Szczyrba!

 

Смотреть встроенную онлайн галерею в:
http://vidkryti-sercya.org.ua/uk/open-hearts/write-about-us/304-studyvisit#sigProId174529dcdc

Останні новини

Advertisement